close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 maja 2017

  Marta Górnicka to jedna z najważniejszych marek eksportowych polskiego teatru. 1 i 2 czerwca spektakl będzie gościł na Festiwalu Ateńskim. Wbrew tytułowi to rzecz o narastającej nienawiści.

  Najnowszy spektakl cenionej na całym świecie reżyserki Marty Górnickiej jest kolażem różnych wersji hymnów, pieśni patriotycznych, religijnych i ludowych. Premiera odbyła się 21 stycznia 2017 w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jej „Chór kobiet” wielokrotnie pokazywany był z sukcesami m.in. w Zurychu, Tokio i New Delhi, w Lyonie, Atenach i Sarajewie. Górnicka robi teatr, w którym na równych prawach występują nieodróżnialni nieraz „zawodowcy” i „amatorzy”, teatr zaangażowany, w którym tekst jest śpiewany i skandowany przez zróżnicowany chór, ekspresyjnie dyrygowany przez zawsze widoczną reżyserkę.

   

  "Hymn do miłości" jest ostatnią częścią inspirowanego dramatem Bertolda Brechta międzynarodowego tryptyku "Matka Courage", poprzednie spektakle z tego cyklu z powodzeniem prezentowane były już w Izraelu i Niemczech.

   

  Jej znany na całym świecie, antysystemowy, ostry, polityczny Chór komentuje rzeczywistość i dyskutuje ze stereotypami religijnymi, społecznymi.  W "Magnificacie" zespół konfrontował się z obrazem kobiecości w Kościele, "RequieMaszyna"  była z kolei mocnym głosem w dyskusji o bezrobociu, esejem o współczesnym systemie pracy. "Hymn do miłości" bierze z kolei na warsztat patriotyzm, odnajdując rytm i muzykę pomiędzy słowami.

   

  Libretto tradycyjnie jest kolażem różnych tekstów kultury, reżyserka komponuje  spektakl z fragmentów marszy, pieśni patriotycznych, religijnych i ludowych, przywołuje różne wersje hymnu, cytuje także przemówienia norweskiego ekstremisty Andersa Breivika.  W tekście zapowiadającym spektakl Marta Górnicka przyznaje, że w pracy cały czas towarzyszył jej  obraz obozowej orkiestry, która grała niemiecką klasykę, marsze i szlagiery z przedwojennych operetek. Spektakl spotkał się z entuzjastycznymi reakcjami widzów i teatralnych krytyków.

   

  Źródło: http://culture.pl/pl/dzielo/hymn-do-milosci-rez-marta-gornicka

   

  Koncept, reżyseria, tekst libretta: Marta Górnicka

  Muzyka: Teoniki Rożynek

  Choreografia: Anna Godowska

  Dramaturgia: Agata Adamiecka

  Scenografia: Robert Rumas

  Kostiumy: Anna Maria Karczmarska

  Lalki: Konrad Czarkowski (Kony Puppets)

  Koproducenci: Fundacja Chór Kobiet, Teatr Polski w Poznaniu, Ringlokschuppen Ruhr, Maxim Gorki Theater

  Partnerzy: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

  Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i Kunststiftung NRW.

   

  Spektakle w Atenach: 1-2 czerwca 2017, ul. Pireos 260, sala H

  Czas trwania: 60 minut

  Ceny biletów: 20-25 euro, 12 euro (studenci), 5 euro(bezrobotni, inwalidzi)

  Więcej na: www.greekfestival.gr

  Marta_Gornicka_Hymn_to_love_photo_Magda_Hueckel_1
  Marta_Gornicka_Hymn_to_love_photo_Magda_Hueckel_2
  Marta_Gornicka_Hymn_to_love_photo_Magda_Hueckel_3
  Marta_Gornicka_Hymn_to_love_photo_Magda_Hueckel_4
  Marta_Gornicka_Hymn_to_love_photo_Magda_Hueckel_5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: