close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 27 listopada 2017

  "W Polsce mocno stawiamy na nowoczesne technologie" – zapewniał Prezydent Andrzej Duda podczas Grecko-Polskiego Forum Innowacji i Zielonych Technologii i zachęcał przedsiębiorców z obu krajów do zacieśniania więzi gospodarczych.

  W wystąpieniu wygłoszonym w siedzibie Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos w Atenach, gdzie w dn. 21 listopada 2017 r. odbywało  się forum, Prezydent RP zwrócił uwagę, że jego wizyta w Grecji jest pierwszą na tym szczeblu od 17 lat. W związku z tym wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do rozwoju wzajemnych relacji zarówno politycznych, jak i gospodarczych.

   

   

  Przypomniał, że w ostatnim roku obroty handlowe między naszymi krajami osiągnęły rekordową wartość prawie 1,3 mld dolarów. Jednak w ocenie Prezydenta Andrzeja Dudy jest tu jeszcze wiele do zrobienia. - Może jeszcze nie na 100. rocznicę ustanowienia relacji dyplomatycznych w 2019 r., ale wkrótce jesteśmy w stanie podnieść wymianę handlową do poziomu 2 mld dolarów - mówił.

   

  W Polsce mocno stawiamy na nowoczesne technologie – podkreślał Prezydent, za przykład stawiając producentów polskiego autobusu elektrycznego Solaris. - Z autobusów Solaris jesteśmy bardzo dumni – mówił, chwaląc zalety pojazdu. Andrzej Duda dodał, że Polska musi także rozwijać zieloną energię, bo - jak wyjaśnił -  dbanie o środowisko to nasz obowiązek, ale to także szansa na rozwój gospodarczy.

   

  Wcześniej na dziedzińcu Centrum Kultury  Fundacji Stavros Niarchos Andrzej Duda wziął udział w prezentacji polskiego autobusu elektrycznego Solaris Bus&Coach oraz wozu strażackiego przedsiębiorstwa Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych Sp. zo.o. 

   

  Na marginesie forum zostały podpisane dwa MoU: o współpracy pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A.  i jej greckim odpowiednikiem Enterprise Greece S.A. oraz  o współpracy  pomiędzy Solaris Bus & Coach S.A. a koncernem elektroenergetycznym Public Power Corporation S.A. w dziedzinie elektromobilności w transporcie publicznym.

   

  Po greckich ulicach jeździ już ok. 400 Solarisów, nie dotyczy to jednak jeszcze najnowszych, w pełni ekologicznych pojazdów z polskiej fabryki. Firma ma nadzieję, że wkrótce się to zmieni. 

   

  Ostatnim punktem komponentu gospodarczego był udział Prezydenta PR w śniadaniu z liderami polskiego i greckiego biznesu, w którym ze strony greckiej wzięli udział: wicepremier Ioannis Dragasakis oraz minister gospodarki i rozwoju Dimitris Papadimitriou.

  W związku z wizytą polskiego Prezydenta do Aten przyjechali reprezentanci 29 polskich firm m.in. z sektora morskiego i  zielonej energii, którzy przeprowadzili rozmowy z greckimi przedsiębiorcami.

  Żródło: KPRP

  SN01
  SN02
  SN03
  SN04
  SN05
  SN06

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: