close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 23 listopada 2017

  „Rozwój oświaty polonijnej, a przede wszystkim wspieranie pracy nauczycieli szkół polskich w świecie, jest nie tylko obowiązkiem Państwa Polskiego, ale dobrą inwestycją” - powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas pierwszego dnia wizyty oficjalnej Pary Prezydenckiej w Republice Greckiej.

  Pierwsza Dama odwiedziła Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach, który jako jedyna polonijna placówka na świecie prowadzi ramowy program nauczania wszystkich obowiązujących w kraju przedmiotów. Małżonka Prezydenta RP podczas spotkania z gronem pedagogicznym, uczniami oraz rodzicami wyraziła uznanie dla Polaków i Greków, którzy przyczynili się do pomyślnego rozwoju placówki oraz pracy na rzecz wychowania dzieci i młodzieży w duchu polskości.

  Nawiązując do czekającej szkołę zmiany statusu, przeobrażającej placówkę w Szkolny Punkt Konsultacyjny, Agata Kornhauser-Duda wyraziła przekonanie, że bezinteresowne zaangażowanie i praca społeczności szkolnej zaowocują przezwyciężeniem trudności, jak miało to miejsce podczas powstawania szkoły czy odradzania się jej po trzęsieniu ziemi.

  Z okazji dwudziestolecia działalności placówki, Małżonka Prezydenta RP życzyła polskiej szkole - aby zawsze potrafiła wyzwalać w uczniach prawdziwe wartości w życiu każdego człowieka: zdobywanie wiedzy i dążenie do rozwoju, ale także przyjaźń, umiejętność życia we wspólnocie i w szacunku do drugiego człowieka.

  Agata Kornhauser-Duda była pod ogromnym wrażeniem bardzo dobrej znajomości języka polskiego wśród uczniów oraz wysokiego poziomu przygotowanego przez nich programu artystycznego.

   

   

  Wizyta w ateńskiej placówce była kontynuacją odrębnego programu Małżonek Prezydentów Polski i Grecji. Wcześniej Agata Kornhauser-Duda oraz Pierwsza Dama Republiki Greckiej Vlassia Pavlopoulou-Peltsemi zjadły wspólnie śniadanie oraz odwiedziły Muzeum Historii Greckich Strojów w Atenach.

  Małżonka Prezydenta RP miała wyjątkową okazję poznać tajniki wiedzy o stroju greckim, jego ewolucji oraz wariantach zastosowania w unikatowej formie pokazu mody. Modelki zaprezentowały ubiory o niezwykłym bogactwie i kunszcie zdobień oraz rzadkie ozdoby regionalne. Wizyta w muzeum była jednocześnie okazją do spotkania z członkiniami Klubu Kobiet Greckich, który pielęgnuje tradycję narodową w każdej z kilkudziesięciu placówek na świecie. Panie w ramach działalności charytatywnej obejmują opieką dokonania kultury greckiej oraz działają na rzecz wsparcia dzieci oraz podniesienia statusu kobiet greckich.

   

   

  Agata Kornhauser-Duda i Pierwsza Dama Republiki Greckiej Vlassia Pavlopoulou-Peltsemi, realizując program odrębny drugiego dnia wizyty oficjalnej, zwiedziły Muzeum Akropolu. Nowe muzeum jest najnowocześniejszym budynkiem jaki powstał w okolicach Akropolu. Pierwsze Damy obejrzały m.in. dekoracje Partenonu. Ogromne wrażenie na Małżonce Prezydenta RP zrobiły artefakty ze świątyń, szczególnie oryginalny fryz zdobiący ściany świątyni Ateny Nike. Niezwykłym doświadczeniem dla Pierwszych Dam była możliwość obejrzenia przez szklaną podłogę pozostałości po epoce antycznej i bizantyjskiej, na których powstało muzeum.

   

   

  Następnie Agata Kornhauser-Duda udała się do siedziby fundacji dobroczynnej „Friends of the Child” zajmującej się wsparciem potrzebujących dzieci oraz ich rodzin. Pierwsza Dama spotkała się z członkami fundacji oraz nauczycielami, którzy przedstawili misję oraz osiągnięcia organizacji działającej również na rzecz obcokrajowców mieszkających w Grecji. „Friends of the Child” w szczególności skupia się na rodzinach niepełnych, borykających się z problemami socjalnymi i finansowymi. Fundacja od dziesięciu lat prowadzi przedszkole dla maluchów objętych jej opieką, na rzecz którego Agata Kornhauser-Duda przekazała materiały edukacyjne i piśmiennicze. Poza możliwością przebywania podopiecznych w przedszkolu, fundacja pomaga także rodzinom w osiągnięciu i utrzymaniu godnych warunków życia, edukacji dzieci, zapewnieniu im odpoczynku czy pomocy medycznej. Na zakończenie wizyty dzieci wykonały krótki program artystyczny przygotowany na tę okazję. Ambasada RP w Atenach od wielu lat wspiera fundację poprzez udział w Międzynarodowym Bazarze Charytatywnym.

   

   

  Źródło: KPRP 

  fp03
  fp04
  fp05
  fp06
  fp07
  fp08
  fp10
  fp11
  M_Akr_01
  Szkola01
  Szkola02
  Szkola03
  Lykeon01
  Lykeon02

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: