close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 22 listopada 2017

  O polityce europejskiej, problemach związanych z migracją i o gospodarce rozmawiał Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Małżonką Agatą Kornahauser-Dudą przebywał z oficjalną wizytą w Grecji od 19 do 21 listopada 2017. Prezydent spotkał się z najwyższymi władzami Grecji, z przedsiębiorcami i z Polonią.

  Prezydent rozpoczął wizytę w Grecji od złożenia wieńca przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Atenach.

   

   

  Następnie spotkał się z Prezydentem Prokopisem Pawlopulosem. Rozmawiał też z Premierem Aleksisem Tsiprasem oraz Przewodniczącym Parlamentu Nikosem Voutsisem. Głównymi tematami rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem, przyszłością Unii Europejskiej oraz relacjami dwustronnymi, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej.

  W rozmowie z Prokopisem Pawlopulosem polski Prezydent wiele miejsca poświęcił sytuacji Unii Europejskiej. Według niego UE powinna pozostać wspólnotą wolnych narodów i suwerennych państw. Andrzej Duda przekonywał, że obywatele muszą mieć poczucie wpływu na rzeczywistość poprzez demokratyczne instytucje.

  Prezydent Duda podkreślił, że jest to pierwsza od 17 lat wizyta prezydenta Polski w Grecji. Wyraził nadzieję, że zintensyfikuje to relacje obu krajów, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy gospodarczej. W ostatnich czterech latach wymiana handlowa wzrosła o ok. 60 proc., a w minionym roku obroty między Polską i Grecją osiągnęły rekordową wartość prawie 1,3 mld dolarów. 

  Dziękował Prezydentowi Pawlopulosowi za wsparcie polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 

   

   

  Grecki Prezydent został przez Andrzeja Dudę odznaczony Orderem Orła Białego. Polski Prezydent został z kolei uhonorowany przez Prokopiosa Pawlopulosa Krzyżem Wielkim Orderu Zbawiciela - najwyższym greckim odznaczeniem państwowym.

   

   

  W dalszym ciągu wizyty Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Premierem Republiki Greckiej Aleksisem Tsiprasem.

   

   

  Prezydent Andrzej Duda odwiedził też Parlament Republiki Greckiej, gdzie spotkał się z jego Przewodniczącym Nikosem Voutsisem. Odebrał z jego rąk Złoty Medal Parlamentu Republiki Greckiej.

   

   

  W poniedziałek po południu Prezydenci Polski i Grecji wraz z Małżonkami wzieli udział w inauguracji wystawy pt. "Wolność za najwyższą cenę: Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater dwóch narodów".

  Urodzony w Warszawie Iwanow-Szajnowicz w czasie II wojny światowej prowadził działalność wywiadowczą i był zaangażowany w grecki ruch oporu.

  Przy okazji otwarcia wystawy Andrzej Duda wygłosił wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

   

   

  Wieczorem Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser- Dudą byli gośćmi Prezydenta Grecji i jego Małżonki, którzy w Pałacu Prezydenckim wydali obiad oficjalny.

  W przemówieniach obaj Prezydenci przedstawili własne recepty na rozwiązanie problemów we Unii Europejskiej.

  Obaj Prezydenci zwrócili uwagę, że w 2019 roku Polska i Grecja będą świętować 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

   

   

   

  We wtorek Prezydent Andrzej Duda otworzył polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii. Wziął także udział w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek. Wydarzenia te miały miejsce w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos.

   

   

  Na zakończenie wizyty w Atenach polska Para Prezydencka spotkała się również z przedstawicielami Polonii w Grecji. Prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

   

   

  0101
  0102
  0103
  0104
  0105
  0106
  0107
  0108
  0109
  0110
  0111
  0112
  0113
  0114
  0115
  0116
  0117
  0118
  0119
  SN01
  SN02
  SN03
  SN04
  WM01
  WM02
  WM03
  WM04
  WM05
  WM06
  WM07
  0120
  0121
  0122
  GB01
  GB02
  GB03
  GB04

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: