close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 września 2018

  Znany ilustrator i grafik Piotr Socha zaprezentuje greckie wydanie swojej książki pt. „Pszczoły” podczas Europejskiego Spaceru Literackiego w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos, w sobotę 29 września.

  Współcześni twórcy z ośmiu krajów Unii Europejskiej przedstawią ateńskiej publiczności swoje najnowsze dzieła. Z Polski przyjedzie pan Piotr Socha, grafik, projektant i ilustrator, aby pokazać magiczne królestwo pszczół w wielkoformatowym wydaniu pt. „Pszczoły”.

   

           

   

  Jest to nietypowa popularnonaukowa książka ilustrowana, skomponowana z misternie wykonanych kolorowych plansz, które przeniosą zarówno młodego jak i dorosłego czytelnika do krainy miodu, ulów oraz w świat malowanych sadów migdałowych, gdzie mieszkańcy, odznaczając się niesamowitą pracowitością oraz zdolnościami organizatorskimi, stworzyli zadziwiającą strukturę społeczeństwa.

   

  Książka, którą wydała w Polsce oficyna „Dwie Siostry”, a w Grecji wydawnictwo Psychalos – Mikri Selini, była już kilkakrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach i została przetłumaczona na 24 języki. 

   

  Popracuj z pszczelarzem, przyjrzyj się z bliska jak zbudowane są ule, poznaj zwyczaje pszczół, ich taniec oraz stojące przed nimi wyzwania i zagrożenia - to jedne z wielu atrakcji, które zapewnia spotkanie z Piotrem Sochą i jego „Pszczołami”.

   

           

           

  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby Greckiej Biblioteki Narodowej w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos (Leoforos Syngrou 364, 176 74 Kallithea), w sobotę, 29 września 2018, w godzinach od 12.00 do 15.30. Od 12.00 do 14.45 odbędą się „warsztaty pszczelarskie” dla dzieci z panem Piotrem Sochą i przedstawicielem greckiego Instytutu Nauk Rolniczych, a na godz. 15.00 planowana jest prezentacja greckiego wydania książki. Książki w j. greckim będą dostępne w księgarni na terenie Centrum S. Niarchos.

   

  Spotkanie z Piotrem Socha, które organizuje Ambasada RP, przy wsparciu ze strony wydawnictwa Psychalos - Mikri Selini, jest częścią 5. Europejskiego Spaceru Literackiego (European Literary Walk), jednej z cyklicznych imprez realizowanych w Atenach przez EUNIC, a w bieżącym roku wpisuje się także w ramy wydarzenia Ateny 2018 Światowa Stolica Książki. Program imprezy w formacie pdf.

   

   

  EUNIC, czyli sieć European Union National Institutes for Culture to stowarzyszenie narodowych instytutów kultury krajów Unii Europejskiej, stawiające sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską.

   

   

  Misją EUNIC jest promocja wartości europejskich, wspieranie kulturowej różnorodności w Unii Europejskiej i poza nią. Stowarzyszenie działa na takich polach jak sztuka, literatura, edukacja, wielojęzyczność, nauka i dialog międzykulturowy. Lokalne jednostki (klastry) w Grecji to EUNIC Athens i EUNIC Thessaloniki. Od 2012 roku Ambasada RP w Atenach jest członkiem EUNIC Athens Cluster i współuczestniczy w organizacji szeregu wydarzeń, takich jak: Europejski Dzień Języków, Europejski Spacer Literacki czy Festiwal Jazzowy w Technopolis.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: