close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 października 2018

  - Cieszę się, że wydarzenie to odbywa się w Biurze Parlamentu Europejskiego w Atenach, jako że Parlament Europejski oraz parlamenty krajowe odgrywają kluczową rolę w ochronie praw człowieka i podstawowych wolności – powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, inaugurując w stolicy Grecji warsztaty z tematyki praw człowieka, w których udział wzięła polska i grecka młodzież.

  Warsztaty zorganizowane z inicjatywy polskiej Ambasady w Atenach poprowadził prof. Michał Balcerzak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto przedstawiciele greckich władz i ośrodków akademickich, specjalizujący się w tematyce praw człowieka i praw dzieci.

   

   

  W Biurze Parlamentu Europejskiego wiceminister Wawrzyk dokonał również otwarcia wystawy poświęconej 25. rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

   

   

  Wiceszef polskiego resortu dyplomacji spotkał się także z uczniami Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki w Atenach, gdzie wręczył nagrody laureatom konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej. - Opracowanie Konwencji przez państwa europejskie było wynikiem doświadczeń II wojny światowej i próbą docenienia działalności osób, które ratowały życie ludzi najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo. Całe życie Ireny Sendlerowej było świadectwem walki o prawa człowieka, a szczególnie o prawa osób najbardziej bezbronnych, czyli dzieci. Dzięki właśnie takim ludziom jak Irena Sendlerowa możliwe jest  urzeczywistnianie praw i wolności przewidzianych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – podkreślił wiceminister Wawrzyk.

   

   

  W ramach pobytu w Grecji wiceminister Wawrzyk spotkał się także w Ambasadzie RP z Polakami mieszkającymi w tym kraju oraz ze swoim odpowiednikiem - Terensem – Nikolaosem Quickiem.

   

   

  Wizyta w Atenach stanowiła część programu uroczystych obchodów 25. rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, organizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  wizyta_min_P_Wawrzyka_01
  wizyta_min_P_Wawrzyka_02
  wizyta_min_P_Wawrzyka_03
  wizyta_min_P_Wawrzyka_04
  wizyta_min_P_Wawrzyka_05
  wizyta_min_P_Wawrzyka_06
  wizyta_min_P_Wawrzyka_07
  wizyta_min_P_Wawrzyka_08
  wizyta_min_P_Wawrzyka_09
  wizyta_min_P_Wawrzyka_10
  wizyta_min_P_Wawrzyka_11
  wizyta_min_P_Wawrzyka_12
  wizyta_min_P_Wawrzyka_13

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: