close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 października 2018

  Wystawa "Niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz Birkenau" jest prezentowana w Galerii Miejskiej w Joanninie do 8 listopada. Otwarcie wystawy miało miejsce w poniedziałek, 22 października, z udziałem burmistrza Joanniny Thomasa Mpegasa, Przewodniczącego Gminy Żydowskiej Mosesa Elisafa i Ambasador RP w Grecji Anny Barbarzak.

  Otwierający wystawę podkreślili znaczenie zachowania pamięci, a ambasador Barbarzak zaznaczyła, że "mamy obowiązek pamiętać o tych wszystkich, którzy nie powrócili".

   

  Ambasador, dokonując krótkiego historycznego rysu, przypomniała, że Polska była pierwszym krajem zaatakowanym zbrojnie nazistów. W odniesieniu do obozu Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem holocaustu, powiedziała, że "w żadnym innym miejscu na świecie nie zginęło tak wielu ludzi w tak krótkim czasie".

   

  Burmistrz Mpegas zaakcentował potrzebę zachowania pamięci i czujności młodych pokoleń, w szczególności w czasach, gdy "faszyzm ponownie znajduje żyzny grunt w Europie i Grecji". W tym samym tonie było przemówienie przewodniczącego Elisafa, który odniósł się do "epoki, w której sterylny nacjonalizm, jawny rasizm i ukryty antysemityzm pojawiają się w Europie".

   

  Wystawa prezentuje najważniejsze etapy funkcjonowania obozu koncentracyjnego Auschwitz, korzenie ruchu nazistowskiego oraz elementy niemieckiej polityki terroru w okupowanej Polsce. Wystawa była już prezentowana przez Ambasadę RP: w Atenach, w Salonikach i w Kalawrita.

   

  Czas trwania: 22.10.2018 - 8.11.2018

  Godziny otwarcia:

  Poniedziałek - czwartek: 8:00-15:00, piątek: 8:00-21:00

  Niedziela: 10:00-13:00 i 18:00-21:00

  Galeria Miejska w Joanninie

  ul. Korai 1, 45221 Ioannina

  Tel. - Fax: 2651075131

  e-mail: pinakothikiioannina@gmail.com

  www.ioannina.gr/pinakothiki

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: