close

  • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
  • POPRZEDNI AMBASADOROWIE

  • NAWIĄZANIE STOSUNKÓW DYPLOMATYCZNYCH

    Rząd Grecji w dniu 13.03.1919 r. uznał państwo polskie de iure i nawiązane zostały stosunki dyplomatyczne.

    17 lipca 1945 r. rząd Grecji postanowił uznać Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej i nawiązać z nim stosunki dyplomatyczne.

    18.03.1955 r. rządy Polski i Grecji podjęły decyzję o wymianie przedstawicieli dyplomatycznych w randze posłów. Z dniem 14.11.1962 r. podniesiono przedstawicielstwa dyplomatyczne obu państw do rangi ambasad.

     

    POLSCY PRZEDSTAWICIELE DYPLOMATYCZNI W GRECJI OD 1919 ROKU

     

     

       Imię i nazwisko

     

    Ranga/stopień

    Data rozpoczęcia urzędowania/ złożenia listów akredytacyjnych

        August Zaleski

     

    Delegat rządu

    Poseł

     

    24.05.1919

    15.07.1920

    Mikołaj Jurystowski

     

    Poseł

     

    1.01.1921

     

       Czesław Andrycz

     

    Chargé d’affaires

     

    1.12.1924

     

    Paweł Jurjewicz

     

    Poseł

     

    25.02.1926

     

       Zygmunt Wierski

     

    Chargé d’affaires

     

    30.06.1934

             

    Władysław Günther-Schwarzburg

     

    Poseł

     

    19.04.1936

     

    Roger Raczyński

     

    Poseł

     

    1.02.1942

     

       Paweł Czerwiński

     

    Chargé d’affaires

     

    1.07.1943

     

    Roger Raczyński

     

    Poseł

     

    5.03.1945

     

       Aleksander Małecki

     

    Poseł

     

    4.09.1956

     

       Zygmunt Dworakowski

     

    Poseł

    Ambasador

     

    10.11.1960

    5.03.1963

     

       Henryk Golański

     

    Ambasador

     

    7.09.1966

     

       Stanisław W. Dobrowolski

     

    Ambasador

     

    6.02.1972

     

       Jan Bisztyga

     

    Ambasador

     

    31.01.1975

     

     

    Janusz Lewandowski

     

    Ambasador

     

    13.03.1979

     

     

    Józef Tejchma

     

    Ambasador

     

    3.10.1984

     

     

    Janusz Lewandowski

     

    Ambasador

     

    8.03.1989

     

     

    Ryszard Żółtaniecki

     

    Ambasador

     

    27.01.1992

     

     

    Wojciech Lamentowicz

     

    Ambasador

     

    1.10.1997

     

     

    Grzegorz Dziemidowicz

     

    Ambasador

     

    15.11.2001

     

     

    Maciej Górski

     

    Ambasador

     

    16.11.2005

         Maciej Lang

     

    Chargé d’affaires a.i.

     

    02.04.2006

     

     

    Michał Klinger

    Ambasador

     

    18.04.2007

     

         Ambasador Maciej Krych                     

     

    Maciej Krych

    Ambasador

    29.05.2012

     

         Sandra Harmoza

    Chargé d’affaires a.i.

    27.01.2014

     

     

     

     

     

    Drukuj Drukuj Podziel się treścią: