close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 •  

  Informacje dla obywateli polskich podróżujących do Grecji dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie Polak za granicą Z serwisu dowiedzą się Państwo m.in. czy podróżując do Grecji potrzeba jest wiza, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. „Polak za granicą” zawiera również listę porad dla podróżujących oraz ostrzeżenia.

  Korzystasz ze smartfonu lub tabletu? Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację MSZ iPolak i czuj się bezpieczniej. iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę.

   

   

  Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwy konsulat/wydział konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne (ambasadę).

   

  Polecane strony:

   

  Informacja nt. pojazdów na polskich nr rejestracyjnych w Grecji:

  W stosunku do osób przebywających w Grecji legalnie, mających tzw. centrum interesów życiowych (w sensie zawodowym i rodzinnym), oficjalnie zarejestrowanych, posiadających nr AFM lub nr ubezpieczeniowy AMKA, obowiązuje zakaz posiadania i kierowania pojazdami na polskich lub innych niż greckie numerach rejestracyjnych. Jak wynika z rozporządzenia nr 247/1988 Ministra Finansów RG, pojazdami na obcych nr rejestracyjnych mogą poruszać się wyłącznie osoby czasowo przebywające w Grecji (nie więcej niż 6 miesięcy w ciągu roku). Nie zastosowanie się do powyższych przepisów grozi nałożeniem wysokich kar grzywny, często przekraczających wartość pojazdu. (Ustawa 2960/2001, art. 137, paragraf A1 wraz z późniejszymi zmianami, zawartymi w Ustawie 3453/2006).

   

  Uwaga dla żeglujących w Grecji

  Niezależny Urząd ds. Przychodów Państwowych (IAPR) poinformował o wprowadzeniu  w życie z dniem 9 maja 2019 r. nowej opłaty dla jachtów rekreacyjnych i komercyjnych (TEPAI - Recreational and Daily Tour Cruise Ships Fee). Opłatę uiścić mają żeglujący na wszystkich jednostkach (bez względu na banderę) o długości powyżej 7 m, przebywający na greckich wodach terytorialnych.

  Płatności można dokonać online, poprzez portal „eTEPAI” https://www.aade.gr/polites/etepai.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: